Nicea pochłonęła mnie i poczęstowała tym wszystkim, co w europejskich miastach lubimy najbardziej. To ponoć najpiękniejsze miasto na Riwierze Francuskiej i chociaż jeszcze nie odwiedziłam wszystkich, jestem w stanie w to uwierzyć! Dlaczego warto tu przyjechać? Co zobaczyć? Gdzie nocować i co zjeść? Ile czasu potrzeba na zwiedzanie?
Wszystko to mogłam sprawdzić dzięki zaproszeniu Office de Tourisme Métropolitain Nice Côte d'Azur
Krótki i praktyczny przewodnik po Nicei z gotowym planem wycieczki :) poniżej :
Jak zaplanować wyjazd , oczywiscie z AL-TRAVEL 😆 ? www.altravel.pl
Lotnisko znajduje się zaledwie kilka kilometrów od miasta i leży dokładnie na końcu Promenady Anglików, więc na dobrą sprawę do centrum można się nawet przespacerować ;)
Szybciej i wygodniej będzie jednak tramwajem (T2), który odjeżdża zarówno z Terminalu 1 , jak i Terminalu 2 Za przejazd zapłacicie ok 2€, a bilety kupicie w automatach przed terminalem.
Co zobaczyć?
Jeden z najsłynniejszych bulwarów świata i mój absolutny faworyt! Pokochałam go od pierwszych chwil i naprawdę mogłabym tam spacerować bez końca, z jednej strony podziwiając lazurowe wody to oczywiście Promenade des Anglais , Promenadą Anglików . Mimo tego ,że deptak kilka lat temu stał się miejscem zamachu terrorystycznego, nadal cieszy mieszkańców i odwiedzających. Chętnie spędzają tu czas - spacerując, jeżdżąc na rolkach , a także czytając książki, podziwiają widoki lub po prostu plażują.
Symbolem Nicei a może i całego Lazurowego Wybrzeża, jest elegancki
Hotel Le Negresco - cieszy się uznaniem arystokracji i współczesnych sław od ponad 100 lat! To tu Richard Burton zostawił szmaragdy kupione dla Elizabeth Taylor, Michel Jackson zarezerwował całe piętro, a Freddie Mercury napisał przebój Bicycle Race. Historia obiektu jest naprawdę imponująca, a zdjęcie na jego tle sa obowiązkowe.
Kolejny wspaniały budynek, który zwraca uwagę podczas spaceru Promenadą Anglików to Opera (Opéra Nice Côte d'Azur . Jej początki sięgają XVIII wieku, a dziś to główne miejsce operowe w całej Francji. Odbywają się tutaj zarówno opery, jak i spektakle baletowe i koncerty muzyki klasycznej. Cały gmach prezentuje się naprawdę spektakularnie.
Kolejnym miejscem na mapce Nicei które polecam zobaczyć jest stare miasto .(Vieille Ville/Vieux Nice) - trójkątny obszar miasta kryje w sobie mnóstwo klimatycznych zakamarków i prawdziwy labirynt wąskich uliczek, pośród których znajdziecie wiele cenionych zabytków, a także przeróżnych sklepików. Mnie najbardziej urzekła Rue Rossetti prowadząca do niewielkiego placu, na którym można spróbować słynnych lodów Fenocchio (w ponad 100 smakach do wyboru!) i niesamowite targowisko Cours Saleya, pełne kwiatów, lokalnych wyrobów i innych wspaniałości . Włóczęga obowiązkowa! Miałam okazję spróbować w tej atmosferze ,w jednym ze sklepów, wina o nazwie Pantali czyli marzenie .
Taka uliczna degustacja jest tutaj możliwa ,nawet może to być wytrawny Szampan z przekąską francuskim serem .
Zresztą podczas mojego pobytu w Nicei degustacji wina oraz niesamowitych produktów ekologicznych ,regionalnych oraz doznawanie turystyki slow ,która kocham i preferuje było bardzo dużo i w niesamowitych lokalizacjach. Będąc w Nicei trzeba zjeść przede wszystkim danie o nazwie Socca. To naleśnik z mąki z ciecierzycy oraz oliwy i soli, solidnie posypywany pieprzem przed podaniem. Na targach sprzedaje się go niedbale pociętego na kawałki, w papierowych tutkach.
Wrócę jeszcze na chwilę do Starego miasta polecam jeszcze zobaczyć Wzgórze Zamkowe (Colline du Château) - prawdziwa wisienka na torcie z fenomenalnymi tarasami widokowymi i przepięknym Parkiem Chateau na czele! Możecie tu wjechać windą przy walcowatej wieży Bellanda i zejść z drugiej strony, wracając prosto na Stare miasto. W ten sposób obejdziecie Wzgórze, podziwiając widoki z każdej strony i niczego nie pominiecie - zobaczycie wodospad, ruiny i cmentarz. Oraz Stary Port (Port Lympia) - Sam Port znajduje się w otoczeniu kolorowych kamienic i prezentuje się naprawdę świetnie! Można z niego wrócić nie odrywając oczu od morza, Promenadę Anglików... do centrum .
Nicea jest bardzo dobrze skomunikowana z okolicznymi miejscowościami ,można dojechać autobusem do Eze lub Villefranche-sur-Mer. Polecam też skorzystać z wypożyczenia rowerów . Jest to bardzo popularny środek transportu w Nicei .
Ścieżki rowerowe w Nicei
Jestem pod ogromnym wrażeniem ścieżek rowerowych w centrum miasta. Na jednej z bardziej ruchliwych ulic – nadmorskiej Promenadzie Anglików, nie miałem żadnej wątpliwości, że piesi i rowerzyści – rządzą. Trakty piesze i rowerowe są wyraźnie oddzielone od samochodów, które dostały jeden pas jezdni. Całe centrum Nicei sprawia wrażenie jakby w większości składało się z jednopasmowych ulic, dopasowanych dla niezmotoryzowanych. Rowery miejskie w Nicei nazywają się Vélo Bleu. W mieście jest aż 175 wypożyczalni i 1750 rowerów do dyspozycji. Tworzy to gęstą sieć funkcjonującą jako system transportu publicznego dostępnego na żądanie 7 dni w tygodniu, przez całą dobę.
Ja miałam możliwosc skorzystania z wycieczki jednodniowej organizowanej przez jedna z firm specjalizujących sie w tego typu ofertach .
French Riviera Like a Local to firma gdzie pracuje Polka, Aleksandra . Wspaniały organizator wycieczek rowerowch . Byliśmy z grupą zachwyceni jakością usługi i sympatią organizatora. Firma zapewniła nam półdniową gamę atrakcji, która pozwoliła aktywnie zwiedzać Riwierę Francuską poza utartym szlakiem, wykorzystując elementy lokalnej kuchni , degustację produktów regionalnych i wszystko zgodnie z filozofią slow turism .
Przedmieścia i okoliczne miasteczka .
Na samo zwiedzanie i poznanie miasta najlepiej zarezerwować 2-3 dni, a później wybrać się na wycieczkę poza Niceę. My skorzystaliśmy z okazji, by odwiedzić miejscowość Vence gdzie ostatnie lata swojego życia spędził Witold Gombrowicz. W miasteczku znajdziemy ślady jego obecności: kamienicę, w której mieszkał i grób sławnego pisarza. Miasteczko jest otoczone szczelnym murem kamienic, a wejść do niego można przez 5 bram. Każda z nich pochodzi z innego wieku i opowiada inną historię. Wchodząc dowolną bramą i spacerując po tym niewielkim terenie można natknąć się na kilka ciekawych miejsc. Do Vence można dojechać autobusem nr 655. Jego przystanek znajduje się tuż obok Parku Phoenix i tak też się nazywa.
Będąc w Nicei trudno zignorować widoczną na horyzoncie ogromną skałę znacznie wyróżniającą się w paśmie niewysokich (jeszcze) gór. To Baou de Saint-Jeannet, której stroma ściana przyciąga uwagę z wielu kilometrów. Właśnie pod tym wzniesieniem znajduje się niewielka mieścina Saint-Jeannet. Miasteczko jest świetnym początkiem kilku tras wędrownych . Wzniesienia będące w pobliżu to Baou de Saint-Jeannet i Beau de la Gaude. Pierwsze ma aż 802 m n.p.m. i na to postanowiłam sie wspiąć. Trasa na szczyt Baou de Saint-Jeannet (ok 330 m różnicy wysokości, 2 h wędrówki z dystansem 5,3 km).Mi tyle nie zajęło , spokojnym tempem ok 3 godzinny spacer z przepięknymi widokami w pakiecie .
Misto Saint-Jeannet leży w odległości ok. 22 km od centrum Nicei. Można tam łatwo dojechać samochodem, skuterem, a także autobusem miejskim nr 54 z Saint-Laurent-du-Var, przystanek Centre Commercial oraz z przystanku Grand Arenas przed lotniskiem w Nicei. Podróż najlepiej zaplanować z pomocą rozkładów na stronie przewoźnika, lignesdazur.com.
Winnica DOMAINE DES HAUTES COLLINES
Niedaleko miasteczka znajduje się winnica , o której zwiedzenia warto się pokusić . Właścicielami w Vignoble , są Georges i Mathias Rasse od wielu lat kultywują tradycję dojrzewania wina na słońcu, co pozwala na pracę nad utlenianiem. Przyznam sie ,że nie widziałam takiej metody produkcji wina .Poustawiane bańki na parkanie w różnych kolorach robią wrażenie. Dodatkowo w winnicy jest możliwosc degustacji wina oraz produktów regionalnych . Właściciele korzystają tylko z tego co rośnie w okolicy sezonowo. Produkty są najwyższej jakości i ich smak jest nie do opisania . Poniżej kilka zdjęć , ale zapachy , smak oraz przygotowanie degustacji pod przepyszne wina to niewyobrażalne doświadczenie kulinarne .
Plan zwiedzania :
Przedstawiam Wam alternatywny plan - zwiedzania Nicei i okolic :
• Dzień 1
- spacer Promenadą Anglików, hotel Negresco i przedpołudnie na plaży
- plac Massena i Promenada Paillon
- aleja handlowa i wizyta w bazylice Notre-Dame
- opcjonalnie Ogród Alberta I i zachód Słońca na Promenadzie Anglików
• Dzień 2
- targowisko Cours Saleya i budynek opery
- klimatyczna włóczęga po Starym mieście
- Wzgórze Zamkowe i Park Chateau na resztę dnia
- opcjonalnie powrót na Stare miasto wieczorową porą
• Dzień 3
- całodzienna wycieczka do Monako
- opcjonalnie po drodze Villefranche-sur-Mer, Saint Jean Cap Ferrat i Èze
Albo
- całodzienna wycieczka do Cannes
- opcjonalnie po drodze Antibes i Juan-les-Pins
• Dzień 4
- plac Garibaldi i plac Du Pin
- Stary Port i spacer drogą Quai Rauba Capeu
- opcjonalnie Phoenix Park przed lotem powrotnym
Ja jak zawsze polecam wersję slow, czyli przyjechać na trochę więcej dni , ale powyższy plan z powodzeniem zrealizujecie także w 3 dni, dorzucając do tego wybrane muzea czy parki krajobrazowe , korzystajcie tez z French Riviera Pass , gdzie macie dużo atrakcji za free , Wszystko według uznania!
Comments